» Ładowarka teleskopowa Massey Ferguson 9305

 

Model 9305 waży 5,2 tony i jest to maszyna reprezentująca klasę semi compact. Jest to doskonały wybór dla osób szukających połączenia stosunkowo niewielkich wymiarów z dużym udźwigiem. Ładowarka w wersji obniżonej ma jedynie 2 metry i 12 centymetrów wysokości i jednocześnie jest w stanie unieść ciężar 3 ton. Pomimo niewielkiej wysokości maszyny udało się zachować dość duży bo wynoszący od 27 do 35 cm prześwit pod maszyną. Pod maszyną znajduję się osłona wykonana z grubej stalowej blachy, zakrywa ona szczelnie całe podwozie. Pozwala to czuć się bezpiecznie podczas pracy w grząskim gruncie ponieważ operator nie musi się obawiać, że podczas ewentualnego wyciągania maszyny z tarapatów zostanie uszkodzony jeden z elementów układu przeniesienia napędu. Maszyna mierzy 2,1 metra szerokości i dzięki tej stabilnej podstawie jest w stanie podnieść ładunek na wysokość 5,8 metra co jest wynikiem zadowalającym większość polskich rolników.

Tak jak w większy modelach 9407 i 9306 także w 9305 zastosowano dobrze znaną 4 cylindrową jednostkę marki Deutz. Silnik oparty o układ Common Rail oraz bezobsługowy katalizator DOC spełnia aktualne normy emisji spalin. Silnik podobnie jak w większych modelach został umieszczony wzdłużnie co zapewnia idealny dostęp do elementów codziennej obsługi. Napęd przenoszony jest za pomocą przekładni hydrostatycznej wyposażonej podobnie jak w większych modelach w dwa przełożenia mechaniczne oraz dwa hydrostatyczne zmienne pod obciążeniem. Nowością w modelu 9305 jest funkcja Eco. Po jej aktywowaniu przyspieszenie odbywa się w pierwszej kolejności po przez zwiększenie przełożenia a dopiero po osiągnięciu maksymalnego kąta wychylenia przekładni hydrostatycznej zwiększają się obroty silnika. Pozwala to osiągnąć prędkość transportową przy niskich obrotach silnika. Dzięki temu jesteśmy teraz w stanie zaoszczędzić cenne paliwo podczas prac transportowych, gdyż ładowarka zawsze utrzymuje najniższe obroty niezbędne do uzyskania danej prędkości transportowej. Podobnie jak wszystkie ładowarki MF również ten model wyposażony został w funkcję pełzania. Możemy ją aktywować oraz zmieniać jej parametry podczas jazdy co pozwala na płyną redukcję prędkości. Dzięki niej operator ma do dyspozycji dodatkowe 100 przełożeń na każdym biegu, które pozwalają na płynne dostosowanie prędkości do warunków załadunku.W kwestii hydrauliki nie zmieniło się w zasadzie nic. Najmłodsza i najmniejsza ładowarka MF korzysta z tych samych dobrze sprawdzonych rozwiązań układu hydraulicznego co większe modele tej rodziny. Także w tym modelu zastosowano zębatą pompę o wydatku 100 l/minutę, która połączeniu z 4 zaworami proporcjonalnymi zapewnia operatorowi odczucie pełnej dynamicznej kontroli nad wysięgnikiem. Ładowarka zawsze wykonuje to co operator w danej chwili chce zrobić, dzieje się tak gdyż zawory proporcjonalne dbają o to by olej kierował się nie tam gdzie jest niższe ciśnienie, lecz tam gdzie skierował go operator. Nowością w tym modelu jest możliwość kontroli agresywności joysticka (w najbliższej przyszłości w tą funkcję zostaną wyposażone również pozostałe modele serii Xtra 900) . W połączeniu z wyżej opisaną funkcją creep daje nam ona możliwość pełnego skalowania reakcji zarówno wysięgnika jak i przekładni oraz wzajemnego dostawania ich tak by praca stała się przyjemnością.

Wyjątkowe zawieszenie kabiny oparte na mechanicznym amortyzatorze to trwałe rozwiązanie podnoszące komfort pracy szczególnie na nierównych nawierzchniach. Amortyzacja kabiny w połączeniu z amortyzatorem wysięgnika w który można wyposażyć maszynę (opcjonalnie) tworzy komfortowe i zdrowe szczególnie dla kręgosłupa operatora środowisko pracy. Sterownie całą maszyąa odbywa się za pomocą wielofunkcyjnego joysticka, znajdziemy tu funkcje umożliwiające kontrolowanie hydrauliki wysięgnika, przekładni oraz ustawień trybów pracy takich jak: Tryb Eco jak i również Trybu Pełzania.Na model MF 9305 podobnie jak w przypadku pozostałych modeli udzielamy 3 letniej gwarancji na elementy układu hydraulicznego oraz silnika.